• 66°

Panthers, Eagles move up in poll

Fort Dale Academy guard Matt Langford and the Eagles are ranked No. 8 in the latest Alabama Sports Writers Association poll. (Advocate Staff/Andy Brown)

Georgiana School climbed two spots in the most recent Alabama Sports Writers Association prep basketball poll to crack the top five for the first time this season.

The Panthers (13-3) moved from No. 6 in Class 1A to No. 4, despite a first-round loss at the Capital City Conference tournament to then-No. 3 St. Jude (13-1), which climbed to No. 2 after winning the tournament.

Georgiana is ranked behind Pickens County (10-2), St. Jude, and R.A. Hubbard (8-2).

Fort Dale Academy found its way into the poll for the first time this season with a No. 8 ranking.

The Eagles (10-3), who recently won the FDA Christmas Tournament and two games at the Border Wars Tournament hosted by Glenwood School, entered the poll at No. 8.

Fort Dale head coach Reggie Mantooth said his team won’t discuss the ranking, but he hopes it will serve as motivation for his team.

“I think it is a good recognition for what our team has done so far this season,” Mantooth said. “I also think it should motivate our guys to keep improving.”

Fort Dale Academy’s girls’ team, which has been ranked since the first poll of the season was released Dec. 8, dropped out of the top 10.

ASWA Prep Basketball Rankings
BOYS

CLASS 6A

1. Bob Jones (16-0)

2. Hoover (17-2)

3. Gadsden City (17-1)

4. Baker (18-2)

5. Carver-Montgomery (15-3)

6. Florence (12-4)

7. Jeff Davis (16-3)

8. Murphy (15-3)

9. Smiths Station (13-2)

10. Mountain Brook (14-6)

Others nominated: Austin (10-5), Blount (9-3), Decatur (9-6), Enterprise (12-4), Hillcrest-Tuscaloosa (9-4), Huntsville (14-6), McGill-Toolen (14-5), Sparkman (12-8).

CLASS 5A

1. Lee-Huntsville (12-7)

2. St. Paul’s (18-2)

3. Talladega (16-1)

4. Wenonah (14-4)

5. Sylacauga (10-5)

6. Central-Tuscaloosa (13-5)

7. Ramsay (11-4)

8. Woodlawn (9-5)

9. Spanish Fort (13-3)

10. Paul Bryant (12-4)

Others nominated: Albertville (12-6), Cullman (11-5), Faith-Mobile (14-5), Gulf Shores (10-6), Madison County (11-3), Parker (5-3).

CLASS 4A

1. Butler (16-4)

2. Calera (15-2)

3. Sumter Central (9-4)

4. Midfield (8-5)

5. Greene County (12-3)

6. Brewbaker Tech (6-4)

7. Oneonta (11-3)

8. Priceville (15-2)

9. Dadeville (7-4)

10. DAR (15-3)

Others nominated: Brooks (12-4), Dallas County (9-4), Headland (13-5), Jackson (10-4), Southside-Selma (10-5), West Limestone (12-5).

CLASS 3A

1. Madison Academy (10-5)

2. Clarke County (11-1)

3. Luverne (13-3)

4. Hanceville (12-3)

5. Handley (8-3)

6. Glencoe (11-5)

7. Greensboro (11-3)

8. Piedmont (9-6)

9. Montgomery Academy (9-5)

10. Carbon Hill (11-5)

Others nominated: Bayside Academy (9-5), Daleville (11-3), Elkmont (10-5), Holly Pond (12-6), Lauderdale County (7-7), Pisgah (9-6), Rogers (7-4), Trinity (9-4).

CLASS 2A

1. Barbour County (18-0)

2. Central-Hayneville (13-2)

3. Tanner (11-1)

4. Vincent (11-5)

5. Section (12-5)

6. North Sand Mountain (11-4)

7. Holy Family (10-4)

8. Mars Hill Bible (12-4)

9. Cold Springs (12-5)

10. LaFayette (11-5)

Others nominated: American Christian (13-4), Francis Marion (11-4), Houston County (11-4), Lanett (9-5), R.C. Hatch (6-3), Sand Rock (11-5), Westbrook Christian (12-4), Wicksburg (15-3).

CLASS 1A

1. Pickens County (10-2)

2. St. Jude (13-1)

3. R.A. Hubbard (8-2)

4. Georgiana (13-3)

5. Skyline (11-7)

6. Parkway Christian (9-9)

7. Belgreen (14-2)

8. Parrish (10-4)

9. Keith (10-9)

10. McIntosh (6-4)

Others nominated: Cedar Bluff (8-9), Collinsville (9-5), J.F. Shields (11-6), Linden (7-5), Talladega County Central (6-3).

AISA

1. Lee-Scott (16-1)

2. Macon-East (13-0)

3. Prattville Christian (13-5)

4. Evangel Christian (12-4)

5. Glenwood (11-4)

6. Patrician (14-3)

7. Tuscaloosa Academy (14-4)

8. Fort Dale Academy (10-3)

9. Crenshaw Christian (11-4)

10. Edgewood (7-2)

Others nominated: Ashford Academy (11-2), Lyman Ward (6-1).

GIRLS

CLASS 6A

1. Bob Jones (18-2)

2. Hoover (12-3)

3. Shades Valley (15-2)

4. Northridge (16-2)

5. Austin (17-4)

6. Central-Phenix City (16-1)

7. Davidson (13-5)

8. Sparkman (12-5)

9. Jeff Davis (9-3)

10. Bessemer City (13-7)

Others nominated: Enterprise (12-6); Minor (12-4); Mountain Brook (14-5); Murphy (17-2); Opelika (13-2).

CLASS 5A

1. Center Point (13-5)

2. Faith Academy (18-0)

3. Fairfield (13-5)

4. Cullman (16-4)

5. Brewer (16-2)

6. Lawrence County (10-6)

7. Hayden (14-3)

8. Athens (10-7)

9. Arab (14-7)

10. Valley (11-2)

Others nominated: Carroll (11-2); J.O. Johnson (10-7); Russell County (15-3); Russellville (10-2); Selma (12-3); St. Paul’s (11-4).

CLASS 4A

1. Good Hope (17-1)

2. Oneonta (16-0)

3. Anniston (10-0)

4. Midfield (5-6)

5. Cherokee County (11-3)

6. Childersburg (12-1)

7. Escambia County (13-2)

8. Jacksonville (15-1)

9. UMS-Wright (12-5)

10. Andalusia (13-2)

Others nominated: DAR (15-3); Deshler (9-6); Douglas (10-6); Straughn (12-2); West Limestone (13-4); Sumter Central (13-3).

CLASS 3A

1. Greensboro (14-0)

2. Pisgah (15-1)

3. Clements (14-3)

4. Lauderdale County (13-3)

5. Geneva (11-3)

6. Holly Pond (12-6)

7. West Morgan (12-7)

8. Madison Academy (9-6)

9. Danville (10-8)

10. Clarke County (8-3)

Others nominated: Carbon Hill (11-5); Glencoe (10-5); Marbury (10-3); Montgomery Academy (9-4).

CLASS 2A

1. Section (12-2)

2. Woodland (14-1)

3. Barbour County (12-4)

4. Red Bay (14-2)

5. Mars Hill Bible (13-4)

6. Lexington (12-7)

7. Altamont (9-2)

8. Cold Springs (11-7)

9. Providence Christian (9-3)

10. North Sand Mountain (10-4)

Others nominated: Flomaton (8-2); Fyffe (8-6).

CLASS 1A

1. R.A. Hubbard (7-0)

2. Holy Spirit (17-1)

3. McIntosh (11-0)

4. Brantley (10-4)

5. Lynn (13-1)

6. Fruitdale (14-1)

7. Collinsville (11-7)

8. Woodville (11-3)

9. Geneva County (8-2)

10. Valley Head (8-5)

Others nominated: Addison (8-3); Akron (10-6); Cedar Bluff (8-7); Gaston (9-4); Marengo (6-2).

AISA

1. Lee-Scott (14-3)

2. Autauga Academy (18-0)

3. Lakeside (17-3)

4. Glenwood (9-5)

5. Pickens Academy (9-3)

6. Marengo Academy (9-1)

7. Sparta Academy (11-3)

8. Wilcox Academy (4-3)

9. Crenshaw Christian (9-6)

10. Coosa Valley (10-5)

Others nominated: Ashford Academy (8-5); Macon-East (9-3); Patrician Academy (11-6); Southern Academy (9-3).