• 37°

Fort Dale Fun Run results

Despite looming clouds, a number of Fort Dale students gathered in front of the school on Thursday morning to run or cheer on their classmates.

Here are the results from the 2009 Fort Dale Fun Run:

Top male

Ryan Burkett (7:16)

Top female

Sarah Chambliss (7:58)

Golden Shoe Award (top teacher)

Jackie Thompson

Male results

K3

No. 1 – Brodie Stringer (9:09)

No. 2 – Bo Crawford (9:18)

No. 3 – Ford Slone (9:27)

K4

No. 1 – Daulton Westley (14:52)

No. 2 – Blake Bowers (15:02)

No. 3 – Michael Martin (15:08)

K5

No. 1 – Lane Cater (9:55)

No. 2 – Ayden Martin (10:00)

No. 3 – Dillon Faulk (11:28)

First Grade

No. 1 – Nathan Brooks (9:17)

No. 2 – Spenser Jackson (9:41)

No. 3 – Hunter Teague (10:37)

Second Grade

No. 1 – Sawyer Hennis (9:05)

No. 2 – Daniel Choi (9:18)

No. 3 – Taite Watson (10:40)

Third Grade

No. 1 – Luke Taylor (7:55)

No. 2 – Bryan Folds (8:23)

No. 3 – Ty Casey (9:19)

Fourth Grade

No. 1 – William Sherling (7:59)

No. 2 – Daniel McKeown (9:48)

No. 3 – Lance Powell (10:26)

Fifth Grade

No. 1 – Jake Katzev (7:23)

No. 2 – Jake Gillem (7:46)

No. 3 – Stephen Hartley (8:17)

Sixth Grade

No. 1 – Barrett Bush (7:23)

No. 2 – Caleb Whigham (7:25)

No. 3 – John Chambliss (7:31)

Seventh Grade

No. 1 – Cole Davis (9:10)

No. 2 – Jake Bates (11:34)

No. 3 – Brady Clark (12:29)

Female results

K3

No. 1 – Clair Campbell (8:14)

No. 2 – Amelia Gregory (8:24)

K4

No. 1 – McKenzie Turner (15:04)

No. 2 – Emma Ryals (15:07)

No. 3 – Mary Virginia Meadows (17:05)

K5

No. 1 – Megan Wright (12:50)

No. 2 – Harley Overstreet (14:46)

No. 3 – Catherine Pope (14:54)

First Grade

No. 1 – Ryleigh Mixon (9:48)

No. 2 – Kalin Gregory (12:09)

No. 3 – Hannah Sells (14:21)

Second Grade

No. 1 – Madison Edwards (9:48)

No. 2 – Sydney Pouncey (10:34)

No. 3 – Abby Salter (10:39)

Third Grade

No. 1 – Amaya Brogden (9:55:63)

No. 2 – Madison Branum (9:55:96)

No. 3 – Bailey Coker (9:56)

Fourth Grade

No. 1 – Taylor Stinson (9:34)

No. 2 – Madison Grace Langford (9:37)

No. 3 – Grace McCann (9:58)

Fifth Grade

No. 1 – Ann Joy Castleberry (8:00)

No. 2 – Danielle Futrall (8:42)

No. 3 – Marion Lightfoot (10:16)

Sixth Grade

No. 1 – Ashton Scott (9:40)

No. 2 – Bethany Nolan (9:54)

No. 3 – Callie McCann (11:33)

Seventh Grade

No. 1 – Mary Sanford Perdue (8:40)

No. 2 – Laura Sellers Perdue (10:03)

No. 3 – Hannah Johnson (10:35)

Eighth Grade

No. 1 – Anne Matthews (10:43)

No. 2 – Colby Benson (12:48)

No. 3 – Stevie Marie Castleberry (12:52)