• 79°

By Sharks swim for second

Kevin Taylor

The Greenville Tigersharks swim team continues to show improvement each meet.

Even with five disqualifications, the Tigersharks finished second in a meet held July 7 at the Southeast YMCA in Montgomery.

The Maxwell Seahawks won the meet with 1,141 points, while Greenville finished with 1,029.

The Southeast Mighty Sharks took third place with 752, and the Kershaw Tiger Sharks were fourth with 197.

"The kid's mental and physical abilities have really come a long way since May," said Tigersharks coach Rebecca Mosley. "After competitions started, they see what it takes to compete and are stepping up to the plate."

The team received 28 first place ribbons, 15second place ribbons, 12 third place ribbons, 2 fourth place ribbons, 3 fifth place ribbons, 4 sixth place ribbons, and 2 eighth place ribbons.

The meet results are as follows:

n Jenny Kim -3rd 25yd freestyle (7 - 8 Girls)

n Jacob Katzev - 1st 25 yd freestyle – 1st 25 yd Backstroke – 3rd 25 yd Breaststroke (7 -8 Boys)

n Caleb Christ – 3rd 50 yd Freestyle - 5th 50 yd Backstroke (9 -10 Boys)

n Kevin Kim - 1st 50 yd Freestyle - 2nd 200 yd Freestyle Relay - 2nd 200 yd Medley Relay - 3rd 50 yd Breaststroke - 3rd 50 yd Backstroke (9-10 Boys)

n Mollie Boutwell - 1st 200 yd Freestyle Relay - 2nd 50 yd Freestyle - 2nd 50 yd Backstroke - 3rd 50 yd Breaststroke (9-10 Girls)

n Lacey Barr - 1st 200 Freestyle Relay - 25 yd Freestyle - 25yd Breaststroke - 2nd 25 Back (8 and under)

n Courtney Gregory - 1st 200 yd Freestyle Relay - 1st 50 yd Backstroke - 6th 50yd Freestyle (9-10 Girls)

n Victoria Walker - 1st 200 yd Freestyle Relay - 3rd 100yd Freestyle - 4th 50 Breaststroke - 8th 50 yd Freestyle - 8th 50 yd Backstroke (9-10 Girls)

n Josh Banks - 1st 50 yd Freestyle - 1st 50 yd Breaststroke - 1st 100 IM - 1st 50 yd Backstroke - 2nd Freestyle Relay - 2nd Medley Relay (11-12 Boys)

n Dallas Harrison - 1st 200 Freestyle Relay - 2nd 200 Medley Relay - 3rd 50 yd Freestyle - 3rd 50 yd Backstroke (13-14 Boys)

n Kenny Harrison - 1st 50 yd Freestyle - 1st 50 yd Breaststroke - 1st 50 yd Backstroke – 2nd 200 yd Freestyle Relay (15-16 Boys)

n Sydni Boutwell - 1st 50 yd Backstroke - 1st 50 yd Breaststroke - 1st 200 yd Medley Relay – 2nd 50 yd Freestyle - 2nd 100 yd IM (11-12 Girls)

n Laura Jones - 1st 200 yd Freestyle Relay - 1st 200 yd Medley Relay - 2nd 50 yd Butterfly - 3rd 100 yd Freestyle - 3rd 50 yd Breaststroke - 5th 50 yd Freestyle (13-14 Girls)

n Connor Murphy - 1st 200 yd Freestyle Relay - 2nd 50 yd Backstroke - 4th 50 yd Freestyle - 5th 100 yd Freestyle (11-12 Girls)

n Sarah Sims - 1st 200 yd Freestyle Relay – 1st 200 yd Medley Relay - 2nd 100 yd IM - 3rd 50 yd Butterfly – 3rd 50 yd Backstroke - 6th 50 yd Freestyle (13-14 Girls)

n Lauren Christ - 1st 200 yd Freestyle Relay - 1st 200 yd Medley Relay - 2nd 100 yd Freestyle - 6th 50 yd Backstroke - 50 yd Breast