satisfactory

Archived Story

FDA ranked No. 5 in ASWA poll

Published 9:01am Thursday, March 13, 2014

Fort Dale Academy is ranked No. 5 in the first Alabama Sports Writers Association baseball poll of the season.

Edgewood, Pike Liberal Arts, Tuscaloosa and Autauga round out the top four.

The Eagles are ranked ahead of Glenwood, Marengo, Clarke Prep, Abbeville Christian and Hooper.

The Eagles are the only Butler County team to find their way into the poll.

 

ASWA Baseball Rankings

CLASS 6A

1. Sparkman (18-1)

2. Huntsville (13-4)

3. Thompson (17-6)

4. Hoover (14-5)

5. Hillcrest-Tuscaloosa (15-3)

6. Opelika (14-2)

7. Oxford (12-4)

8. Hewitt-Trussville (11-4)

9. Pelham (9-8)

10. Buckhorn (10-4)

Others nominated: James Clemens (11-7), Northview (13-2), Mountain Brook (10-4), Smiths Station (9-5), Spain Park (13-7), Vestavia Hills (9-7)

 

CLASS 5A

1. Spanish Fort (12-5)

2. Southside-Gadsden (12-2)

3. Cullman (10-7)

4. Hartselle (8-10)

5. St. Paul’s (16-0)

6. Muscle Shoals (11-6)

7. Briarwood Christian (7-5)

8. Etowah (10-4)

9. Pleasant Grove (11-5)

10. Pinson Valley (9-5)

Others nominated: Benjamin Russell (10-4), Homewood (7-5), Rehobeth (10-4), Springville (9-6)

 

CLASS 4A

1. Charles Henderson (11-4)

2. Oneonta (15-0)

3. Childersburg (12-1)

4. UMS-Wright (11-4)

5. Brooks (12-4)

6. Alexandria (9-4)

7. Beauregard (11-4)

8. Ardmore (8-6)

9. Guntersville (11-4)

10. Alabama Christian (11-2)

Others nominated: Andalusia (7-6), Bibb County (7-12), Central-Clay County (12-2), East Lawrence (9-2), Hokes Bluff (6-3), Holtville (8-6), Oak Grove (8-6), Pope John Paul II (8-1), Randolph (12-2), St. James (8-2)

 

CLASS 3A

1. Colbert County (10-2)

2. T.R. Miller (9-1)

3. Deshler (10-6)

4. Thorsby (12-0)

5. American Christian (12-4)

6. Sipsey Valley (13-5)

7. Hanceville (11-5)

8. W. S. Neal (6-1)

9. Cleveland (10-3)

10. Lauderdale County (12-4)

Others nominated: Madison Academy (8-5), Slocomb (11-6), Opp (6-6), Piedmont (7-5)

 

CLASS 2A

1. G.W. Long (10-4)

2. Sand Rock (12-2)

3. Sheffield (12-5)

4. Houston Academy (12-2)

5. Leroy (8-3)

6. Oakman (11-3)

7. West End (9-4)

8. Section (10-6)

9. Pleasant Valley (7-1)

10. Mobile Christian (6-6)

Others nominated: Zion Chapel (5-0), Ranburne (4-1), New Brocton (7-2), Leeds (6-4), Montgomery Academy (9-7)

 

CLASS 1A

1. St. Luke’s (9-2)

2. Fayetteville (9-2)

3. Addison (10-1)

4. Shoals Christian (9-1)

5. Falkville (5-2)

6. Marion County (7-2)

7. Spring Garden (9-2)

8. Florala (7-1)

9. Cedar Bluff (8-4)

10. Berry (7-3)

Others nominated: Billingsley (7-5), Maplesville (5-1)

 

AISA

1. Edgewood (14-2)

2. Pike Liberal Arts (11-4)

3. Tuscaloosa Academy (11-1)

4. Autauga (11-4-2)

5. Fort Dale (11-1)

6. Glenwood (9-3)

7. Marengo Academy (8-3-2)

9. Clarke Prep (9-3-1)

9. Abbeville Christian (9-2)

10. Hooper (10-5)

Others nominated: Lakeside (5-3)

 

ASWA Softball Rankings

 

CLASS 6A

1. Sparkman (13-1)

2. Hillcrest-Tuscaloosa (17-1-1)

3. Baker (13-1)

4. Pelham (7-2)

5. Spain Park (22-2)

6. Buckhorn (16-3-1)

7. Oxford (13-5)

8. Theodore (7-4)

9. Daphne (17-6-1)

10. Hewitt-Trussville (15-3)

Others nominated: Albertville (5-1), Dothan (6-4-1), Enterprise (17-3), Pell City (13-2), Thompson (12-9-1), Wetumpka (15-5)

 

CLASS 5A

1. Curry (10-2)

2. Southside-Gadsden (9-2)

3. Hayden (8-1)

4. Valley (11-5)

5. Hartselle (7-4)

6. Lawrence County (7-7)

7. Scottsboro (5-4)

8. Athens (11-3)

9. Mortimer Jordan (8-6)

10. Muscle Shoals (15-3)

Others nominated:  Citronelle (11-3), Moody (8-4), Rehobeth (8-3), Saraland (2-5)

 

CLASS 4A

1. Alabama Christian (12-2)

2. Haleyville (8-3)

3. Clarke County (4-0)

4. Ardmore (8-5)

5. West Blocton (9-3)

6. Central-Florence (5-2)

7. Headland (7-4)

8. Holtville (5-5)

9. Corner (3-2-1)

10. Munford (10-4)

Others nominated: Beauregard (8-3), Dadeville (5-5), Calera (4-3), Elmore County (8-1), Madison County (5-4), Oneonta (4-2)

 

CLASS 3A

1. Pisgah (8-2)

2. White Plains (8-1)

3. Holly Pond (8-1)

4. Glencoe (4-0)

5. Winfield (4-3)

6. Susan Moore (12-4)

7. Brindlee Mountain (9-1)

8. Cordova (4-5-1)

9. Opp (6-1)

10. Leeds (7-5)

Others nominated: Colbert County (8-2), Geneva (13-6), Slocomb (17-7), Westminster Christian (7-3), West Morgan (7-5)

 

CLASS 2A

1. Ider (13-1)

2. Mobile Christian (10-6)

3. Hatton (6-8-2)

4. Lexington (5-2)

5. Hale County (8-4)

6. Colbert Heights (3-0)

7. Horseshoe Bend (6-5)

8. Sand Rock (2-2)

9. Ariton (6-3)

10. Walter Wellborn (9-2)

Others nominated: Elba (2-3), Leroy (9-6), Prattville Christian (4-7)

 

CLASS 1A

1. Sumiton Christian (8-4)

2. Lynn (17-0)

3. Kinston (8-2)

4. Parrish (0-1)

5. Brantley (5-2)

6. Billingsley (3-1)

7. Athens Bible (6-3)

8. Decatur Heritage (6-3)

9. South Lamar (4-4)

10. Spring Garden (1-0)

Others nominated: Berry (4-4), Belgreen (3-2), Collinsville (7-2)

 

AISA

1. Macon East (21-1)

2. Glenwood (14-3)

3. Wilcox Academy (NA)

4. Edgewood (12-6)

5. Marengo Academy (6-4)

6. Clarke Prep (11-5)

7. Lakeside (NA)

8. Tuscaloosa Academy (11-4)

9. Lowndes Academy (NA)

10. Pickens Academy (NA)

Others nominated: Patrician Academy (4-5)

Editor's Picks