Fort Dale Academy sophomore Maurlan Dickerson looks for running room during the Eagles' season-opening win. Fort Dale is ranked No. 6 in the latest Alabama Sportswriters Association football poll. (Advocate Staff/Andy Brown)

Archived Story

Eagles hold onto No. 6 ranking

Published 3:40pm Wednesday, September 4, 2013

Fort Dale Academy held onto its No. 6 ranking in the latest Alabama Sportswriters Association football poll.

The Eagles, who opened the season with a 32-26 victory over Escambia Academy, are ranked behind Edgewood Academy, Clarke Prep, Tuscaloosa Academy, Restoration Academy and Pickens Academy.

Crenshaw Christian Academy, Macon-East Academy, Monroe Academy and Bessemer Academy round out the top 10.

In AHSAA Class 1A, Georgiana School received one vote.

The Panthers (1-0) defeated Ariton High School 38-29 to win their season opener. The win marks the first time since 2009 that the Panthers have started the season 1-0.

 

Class 6A

1. Hoover

2. Clay-Chalkville

3. McGill-Toolen

4. Auburn

5. Opelika

6. Tuscaloosa County

7. Florence

8. Carver-Montgomery

9. Mountain Brook

10. Vestavia Hills

 

Others receiving votes: Bob Jones, Blount, Central-Phenix City, Dothan, Davidson, Fairhope, Oxford, Spain Park, Murphy, Shades Valley.

 

Class 5A

1. McAdory

2. Spanish Fort

3. Jackson

4. Hartselle

5. Muscle Shoals

6. Homewood

7. Benjamin Russell

8. Demopolis

9. St.Paul’s

10. Vigor

 

Others receiving votes: Cullman, Athens, Fort Payne, Eufaula, Saraland, Briarwood Chr., Pinson Valley, Selma.

 

Class 4A

1. Calera

2t. UMS-Wright

2t. Charles Henderson

4. Central-Clay Co.

5. Oneonta

6. Dadeville

7. Beauregard

8. Dora

9. Madison Co.

10. Cleburne Co.

 

Others receiving votes: Thomasville, Andalusia, Tallassee, Munford, Central-Florence, J.O. Johnson.

 

Class 3A

1. Madison Acad.

2. Leeds

3. Piedmont

4. T.R. Miller

5. Deshler

6. Daleville

7. Geraldine

8. Fayette Co.

9. Straughn

10. Hamilton

 

Others receiving votes: Opp, W.S. Neal, Lauderdale Co., Midfield, Pike Co., Colbert Co., Saks, Good Hope, Excel, Geneva, Hanceville.

 

Class 2A

1. Washington Co.

2. Tanner

3. Oakman

4. Mobile Chr.

5. G.W. Long

6. Lanett

7. Reeltown

8. Fyffe

9. Walter Wellborn

10. Lamar Co.

 

Others receiving votes: Luverne, N. Sand Mountain, Fultondale, Cottonwood, Woodland, Houston Acad., Leroy, Cherokee, Vincent.

 

Class 1A

1. Marion Co.

2. Pickens Co.

3. Maplesville

4. Brantley

5. Addison

6. Geneva Co.

7. Linden

8. Berry

9. Notasulga

10. R.A. Hubbard

 

Others receiving votes: Gaylesville, Hackleburg, Falkville, Hubbertville, Ragland, Sumiton Chr., Loachapoka, Florala, Georgiana, Lynn.

 

AISA

1. Edgewood Acad.

2. Clarke Prep

3. Tuscaloosa Acad.

4. Restoration

5. Pickens Acad.

6. Fort Dale Acad.

7. Crenshaw Chr.

8. Macon-East

9. Monroe Acad.

10. Bessemer Acad.

 

Others receiving votes: Lee-Scott, Pike Liberal, Morgan Acad., Escambia Acad., Abbeville Chr., Ashford Acad., Autauga Acad., Marengo Acad.

Editor's Picks